חיפוש

עץ ופרי הזית – תכונות


סֵרוּגִיוּת

עץ הזית הוא סירוגי, כלומר מניב את עיקר היבול אחת לשנתיים. עצי הזית נוטים להיות מסונכרנים מבחינה זו.

רוב העצים באותו המטע יתנו יבול שופע בו זמנית בשנה אחת, ויבול דל בשנה שלאחריה . מתקיימת מחזוריות דו-שנתית בכמות היבול . במטעים מסוימים, כל שנה שנייה, היבול דל כל כך עד שאין טעם כלל לבצע מסיק.

ההסבר המקובל לתופעת הסירוגיות הוא שיצירת הפירות, ובפרט השמן שבפרי, כרוכה במאמץ גדול לעץ, ובשנה העוקבת העץ מתאושש מהמאמץ. ההסבר המקובל לסנכרון הוא שיש אירועים מתאמים. כלומר, כל עץ מתחיל עם מחזור דו-שנתי שאינו בהכרח מסונכרן עם שאר העצים. עם זאת, חמסין כבד בתקופת פריחת עצי הזית, למשל, עלול לגרום לנשירה מסיבית של הפרחים, מה שיגרום ליבול נמוך באותה השנה כמעט בכל העצים. בשנה שלאחריה, לכן, יתאפשר יבול גבוה בו-זמנית ברוב העצים.

נעשה מאמץ הן מצד החקלאים והן מצד אגרונומים ומדריכי חקלאות לצמצם את תופעת הסירוגיות, על ידי פיתוח ושימוש בזנים חדשים, הרכבות מתאימות, משטרי השקיה מדויקים ודישון משופר.

צבע הזית

במקרה של זיתים למאכל (זיתים כבושים) , צבע הזית (ירוק או שחור-סגול) נקבע לפי מידת בשלות הפרי. כלומר, זיתים ירוקים הם למעשה זיתים שלא הגיעו להבשלה מלאה.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

'יקב אלבר', יקב שכל חובב יין חייב להכיר. תענוג ללגום מהיינות ולנשנש אוכל טוב מול נוף עוצר נשימה , זהו יקב בצפון המציע חוויה ייחודית המשלבת סיור ,עטימות וטבע משכר. יקב בצפון יכול להיות גדול , יקב המיי

בבוסתן עברי גדלים שלושה זני תירס צבעוני מתוק היישר מזרעי עדן המשובחים הווילד ויולט שהוא תירס לבן עם סגול על אותו הקלח, התירס הילוסטון צבעו צהוב ומתיקותו עזה וקלח שצבעיו לבן עם צהוב זן ההונור. בבוסתן ע